Jižní věž kostela se opravovala od roku 2009 do loňska. Stavbařům ale komplikoval práci silně narušený kámen, ze kterého je kostel postaven. "Hlavně se hledal způsob jak to opravit. Varianta byla zpátky to omítnout, což částečně proběhlo," řekl ČTK Čech.
Na začátku letošního roku byl vybrán dodavatel na opravy druhé, severní věže kostela a fasády severní strany lodi. Náklady ve výši asi 3,5 milionu korun zaplatí z větší části ministerstvo kultury. "Dokončuje se první část této etapy, tedy severní strana severní věže. Tento nebo příští týden by se to mělo předávat a bourat lešení," dodal Čech. Další část této etapy bude pokračovat příští rok, opravit by se měla další strana věže.
Rekonstrukce většiny interiéru v 90. letech postupovala podle Čecha rychle, protože se církev dohodla s památkáři, že se nemusí pracovat v režimu restaurování. "Malíř udělal kopii toho, co tu bylo před tím, kromě čtyř maleb evangelistů v presbytáři," vysvětlil.
Kostel sv. Štěpána v Kouřimi se začal stavět v polovině 13. století. Patří mezi nejcennější, avšak veřejnosti málo známé památky českého středověkého umění. Je v něm podzemní kaple sv. Kateřiny s hvězdicovou osmibokou klenbou, která je jediná svého druhu v kontinentální Evropě. Její stěny jsou vyzdobeny nástěnnými malbami s vyobrazením ukřižování nebo anděly se středověkými hudebními nástroji.
Poblíž kostela stojí také unikátní renesanční zvonice z první poloviny 16. století. Proslavil ji způsob zavěšení zvonů srdcem vzhůru, do pohybu se uvádějí šlapáním na pedály. Tato technická kuriozita se kromě Kouřimi zachovala jen v Rovensku pod Troskami na Semilsku. Zvony se rozeznívají pouze několikrát ročně při svátečních příležitostech.
Zájemci mohou kostel navštívit prostřednictvím kouřimského informačního centra každý den kromě pondělí.
zdroj: ČTK