Pravděpodobnost vloupání v ČR? Nejvyšší je v Praze

V České republice je přibližně 1,5 milionu rodinných domů a téměř 4 miliony bytů. Přesto se rodinné domy stávají terčem zlodějů až třikrát častěji než byty. Zajímavé jsou rozdíly i mezi jednotlivými kraji. ČSOB Pojišťovna porovnala počty rodinných domů a bytů v jednotlivých krajích v ČR se zaznamenanými vloupáními. A výsledek? Pravděpodobnost vloupání je jak v kategorii rodinných domů, tak v kategorii bytů nejvyšší v Praze. Naopak nejbezpečněji se mohou cítit majitelé rodinných domů i bytů ve Zlínském a Pardubickém kraji.

„Rodinné domy jsou větším lákadlem, protože je zde menší riziko, že si zloděje někdo všimne. V případě bytu jsou navíc pro zloděje obvykle jedinou možnou cestou dvoje dveře - vchodové a do konkrétního bytu, oboje většinou slušně zabezpečené. U rodinného domu je pro pachatele vniknutí jednodušší. Stačí překonat jedny dveře, popřípadě klasické okno, ale velmi oblíbenou cestou jsou i balkónové a francouzské dveře,“ popsal nejčastější cestu nechtěných návštěvníků Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny.

Zloději berou vše a nezastaví se před ničím. „Výše škody se může pohybovat v řádu jednotek až stovek tisíců korun. Nejčastěji se terčem pachatelů stává elektronika, peníze, šperky, elektrické nářadí, obrazy, starožitnosti - prakticky vše, co má nějakou hodnotu. Dokonce i jídlo či alkohol. Výši škody navyšuje i „cesta“ pachatele (zničené okna, dveře vč. zárubní apod.), která  někdy bývá větší než hodnota odcizených věcí,“ vypočítává Jan Šepek z ČSOB Pojišťovny a dodává: „Letos už jsme zaznamenali i případ, kdy se k našemu klientovi v pátek v noci vloupali a když šel v sobotu dopoledne nahlásit odcizení na Policii ČR, pachatelé se vrátili a odcizili další věci.“
 
Jednou z možností, jak svůj majetek zabezpečit je pojištění. „Prakticky záleží jen na klientovi, co všechno do pojistky zahrne. Přitom připojištění domácnosti proti vloupání stojí řádově jen několik set ročně,“ uvedl Jan Šepek.