Pozor na věci v autě, obzvláště v létě jsou terčem zlodějů

Bojíte se, že vám někdo ukradne auto? Opatrní byste měli být ale především v tom, jaké věci v něm necháváte. V České republice je totiž až třikrát pravděpodobnější, že se vám do něj někdo vloupe, než že vám ho odcizí. A právě v těchto měsících, kdy se motoristická sezóna rozjíždí na plné obrátky, riziko takové nepříjemnosti nejvíce roste.

„Krádeže cenností či vnitřního vybavení z aut na parkovištích u velkých sídlišť nebo obchodních center je celoroční problém. Zde jsou počty hlášení pojistných událostí víceméně konstantní. V letních měsících se však objevují pro zloděje nové lákavé „destinace“ jako jsou odstavná parkoviště u koupališť, historických památek nebo v kempech. V takovém období riziko vloupání do vozu stoupá,“ popsal nejkritičtější lokality Jaroslav Král, ředitel odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny.

ČSOB Pojišťovna porovnala statistiky vloupání do aut vedených Policií ČR za uplynulý rok a výsledek je zřejmý. Nejaktivnější jsou zloději v Praze a přilehlém okolí Středočeském kraji. Dále pak na Moravě. Tedy v lokalitách s velkými městy. Naopak nejméně vloupání se odehrálo v krajích, kde jsou spíše menší sídla jako v Karlovarské kraji, kraji Vysočina a Zlínském kraji. „Výsledky samozřejmě korespondují se zalidněností, počtem velkých měst, hustotou aglomerace či počtem velkých parkovacích ploch v daném kraji. Tak trochu výjimkou je v tomto směru Ústecký kraj, kde ovlivňují statistiku i jiné parametry,“ uvedl Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny.
 
Škoda na autě často přesáhne cenu odcizených věcí. „Je to nepříjemný paradox, ale pravdivý. Výměna a oprava rozbitého okna vyjde často až na několikanásobek hodnoty ukradených věcí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se zloděj vloupe do auta takzvaně „na zkoušku“ a přestože nic cenného neukradne, zanechá za sebou nejen škodu, ale také starosti s uvedením auta do původního stavu,“ líčí zkušenosti z praxe Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny
 
Jednou z možností, jak alespoň zmírnit následky nepříjemné zkušenosti, je svůj majetek zabezpečit -  pojistit se proti riziku vandalismu a odcizení. „Nejde o nikterak drahou záležitost, řádově to jsou stokoruny ročně. Produkty jsou navíc nyní tak variabilní, že toto riziko lze pojistit nejen v rámci havarijního pojištění, ale i jako připojištění k povinnému ručení,“ uvedl Jaroslav Král s tím, že důležitá je především prevence.
 
„Jde především o to zloděje odradit. Buď kvalitním zabezpečovacím systéme (to .platí především pro luxusnější vozy) nebo jednoduše nedávat záminku do auta pronikat. To znamená zejména nenechávat tašky, elektroniku a další cenné věci v autě tak, aby byly zvenčí vidět. Důmyslné je i odstranit kryt bránící průzoru do kufru, aby zloděj viděl, že ani tam na něj nic lákavého nečeká. A hlavní pravidlo na závěr, v autě nic cenného nenechávejte, a to ani, když jej opouštíte jen na pár minut,“ varuje Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny.
 
Na pozoru by se měli mít především majitelé vozů v Praze a okolí a na severní Moravě.