Připravovaný projekt má zatím pracovní název Tady mohla být Praha, náklady se mají pohybovat v řádech několika milionů korun. Úspěšnost žádostí o dotaci z evropských fondů je podle Horčičky v podobných případech asi padesátiprocentní. "V minulém období proběhla výstava o Jagelloncích v Kutné Hoře, která měla evropský přesah. V dalším období by tento přesah mohla plnit tato akce. Budeme o tom jednat s Národním muzeem, chceme jej přizvat, aby se stalo partnerem této akce," řekl ČTK Horčička. Žádost by se měla podat na podzim letošního roku a pokud bude dotace přidělena, mohl by projekt běžet v roce 2016.
"Expozice popisuje středověké dějiny, osídlení v Čechách a týká se to slovanského hradiště Stará Kouřim, kde bylo jedno z nejvýznamnějších hradišť tohoto typu v Čechách," řekl ČTK ředitel regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink.
Podle radního Horčičky by měla být expozice putovní a vystavit se má kromě Kouřimi například v Německu nebo v Národním muzeu ve Slovinsku. "Prakticky od konce 19. století, kdy byly tyto nálezy objeveny a publikovány, tak se o tom neví. Jsou schovány například v Národním muzeu a jsou to nálezy evropského významu," dodal.
Na území Staré Kouřimi přicházeli Slované v sedmém a osmém století našeho letopočtu. Pravděpodobně v první polovině devátého století vzniklo první menší hradiště. Na přelomu devátého a desátého století se po zničujícím požáru hradiště přestavělo a rozšířilo na více než 40 hektarů. V první třetině desátého století hradiště pravděpodobně dobyl pražský kníže Boleslav I. a tím byl ukončen rozkvět hradiště Slovanů. Hradiště se připojilo k panství Slavníkovců a nejpozději po vyvraždění Slavníkovců v roce 995 zaniklo.
zdroj: ČTK