Kolínská řepařská drážka se dočká dalšího prodloužení

Kolínská řepařská drážka, bývalá úzkorozchodná železnice, po níž se kdysi vozila řepa do cukrovaru, se dočká dalšího prodloužení. V současnosti měří celá trať čtyři kilometry a díky půlmilionové dotaci bude možné začít s výstavbou dalších 250 metrů, řekl dnes ČTK jednatel klubu pro obnovu drážky Tomáš Vanča. 

Sdružení se podařilo získat 220.000 korun od města Kolín a 300.000 Kč z programu TPCA Partnerství pro Kolínsko. Dokončení trati umožní napojení na nově budovanou Keltskou naučnou stezku u Býchor. 
    
Práce budou podle Vanči zahájeny v sobotu, nový úsek má být v provozu na jaře příštího roku. Otevírat by se měl 1. května. "Bude pak chybět už jen posledních 250 metrů do plánované celkové délky 4,5 kilometru," uvedl Vanča. 
    
Kolínskou železnici pro přepravu řepy založil průkopník zemědělství, rytíř František Horský v roce 1894. Sloužila téměř 70 let. Klub ji zprovoznil v roce 2007 nákladem 20 milionů korun. Přispěla na to EU, stát, kraj, město, nadace Partnerství pro Kolínsko a řada sponzorů. Pomohli i jednotlivci, a to koupí pražců. Další peníze klub shání na postupné prodlužování drážky. 
    
Zájem veřejnosti o jízdu vlakem po drážce je podle Vanči značný, letos ale návštěvnost poznamenalo nepříznivé počasí. "Na jaře byla zima, pak přišel déšť, povodně, pak vedra - nic horšího jsme si nemohli přát," poznamenal. 
    
Řepařské drážky vznikly v Polabí na přelomu 19. a 20. století a jejich délka přesáhla 130 kilometrů. Nejstarší z nich byla kolínská. Vedla z cukrovaru, který stál v místě dnešní elektrárny, a pokračovala do Františkova (nynějších Ovčár), Býchor a Jestřábí Lhoty. Trať měřila celkem 10,6 kilometru. Od jejího zániku v 60. letech minulého století po ní zůstaly jen části původního náspu. 
 
zdroj: ČTK