Jak industriální styl přenést i do klasického bytu?
Továrny, sklady a bývalé průmyslové areály, jak název napovídá, industriální styl je přesně to, co bylo z takových míst převzato a přeměněno na obytný prostor. Odtud tento styl získal své hlavní charakteristické rysy. Jak dosáhnout industriálního stylu, pokud ale bydlíme v běžném bytovém domě? Industriální interiéry se vyznačují vysokými stropy, velkými okny, nečleněnými místnosti a dalšími úspornými opatřeními, přesto lze tento styl přenést i do klasických bytů. Jak tohoto módního stylu dosáhnout a vytvořit tak mimořádný prostor?
Charakteristické znaky industriálního stylu
Velké prostory bez vnitřního členění, obrovská tabulková okna, vysoké stropy, neomítnuté stěny, surové betonové podlahy, odhalené potrubí, dráty elektroinstalace nebo kovové konstrukce či trámy a minimální interiérové vybavení jsou hlavními prvky industriálních interiérů. V takové podobě se kdysi zrodily interiéry v Londýně nebo v New Yorku ze starých opuštěných továren a skladišť poblíž centra města.
Dominantními barvami těchto interiérů jsou bílá a všechny odstíny šedé a barvy připomínající ocel, cín a měď. Dalšími důležitými prvky jsou obnažené cihlové zdi, kovové povrchové úpravy a topné trubky, stejně jako dráty a zásuvky umístěné na povrchu. Základem tohoto typu interiéru je také minimalismus bez zbytečných doplňků. Veškeré vybavení má svůj funkční charakter.
Pro koho se tento styl hodí?
„Interiéry tohoto typu jsou odvážné a syrové zároveň. Cihlové stěny jim dodává teplo a vyzařují neobvyklou energií. Tento typ designu tak ocení především kreativní lidé, kteří hledají svěží aranžmá, otevřenost a volnost prostor a mají rádi průmyslové materiály jako je ocel, sklo nebo beton,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.
Jak dostat industriální styl i mimo průmyslové haly – do klasického bytu?
Žijete v bytovém domě a chcete v bytě dosáhnout industriálního stylu? Základem je co nejvíce prostor otevřít, vybourat zbytečné příčky a utvořit otevřenou dispozici. Následně použijte nebo imitujte neomítnuté stěny, cihly nebo beton a další surové materiály, stejně tak může posloužit i kvalitní tapeta jako výzdoba jedné ze stěn. Namísto tradičních dřevěných podlah instalujte dlaždice napodobující kámen nebo zvolte epoxidové podlahy v imitaci betonu. „Nebojte se použití betonových prvků, doplněných skleněnými plochami, včetně velkoformátových zrcadel přes celou stěnu, které zároveň opticky zvětší prostor. Podívejte se na příslušenství ve stylu steampunk. Nábytek a lampy vybírejte s kovovými prvky a kováním nebo kovovými policemi,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro. Zároveň pokud je to možné, nechte potrubí a kabely přiznané na zdi, případně zvolte cínové nebo měděné kryty.
Při výběru doplňků pak stojí za to postarat se o jejich průmyslový rozměr, například otevřený trezor na dokumenty, truhla s kovovým kováním na oblečení, nebo průmyslová lampa vkusně doladí požadovaný styl. „Také černé a tmavé doplňky nebo geometrické tvary zrcadel v tmavých kovových rámech dodají interiéru mírně průmyslový charakter,“ dodává Lucie Hronová ze společnosti Amirro.
Důležitost světla
Kromě samotných materiálů a industriálních prvků, je důležitá také práce se světlem, která pozvedne atmosféru industriálního interiéru v příjemné prostory, kde budete rádi trávit volný čas. Obecně lze rozdělit osvětlení na přímé a nepřímé. Přímé osvětlení slouží především k práci, je silnější a intenzivnější. Může být rozptýlené nebo bodové. Rozptýlené světlo se hodí jako hlavní osvětlení místnosti, často ale vyžaduje kombinování s dalšími světly pro vytvoření příjemné atmosféry. To dotváří nepřímé osvětlení, které je zároveň využíváno také jako dekorativní. Lze jím podsvítit římsy, klenby nebo rostliny, ale může také vycházet z podlahy, postele a podobně.
Naprosto nenahraditelné a hlavní osvětlení industriálního interiéru je pak denní světlo. Nejvíce jej do místnosti prochází právě velkými okny. „Tam kde nelze vybudovat větší okna, či do tmavých koutů místnosti, můžete umístit světlovod. Jeho instalace je snadná a dopadající denní světlo do všech částí interiéru je v tomto typu prostor nenahraditelné,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.