Záchranný archeologický výzkum začal v Cerhenicích zhruba před dvěma týdny a potrvá zřejmě do konce března. Část pohřebiště z mladší doby bronzové tu archeologové našli už před čtyřmi lety před zahájením stavby příjezdové cesty.
Nyní objevené hroby původně obsahovaly i šperky a nádoby s jídlem, ve většině případů byly podle archeologů ale brzy po pohřbu vykradené. "Projevuje se to v tom, že dolní polovina těla je v pořádku, je uložená dobře, ale horní polovina těla je rozházená. Někdy jsou celé části těla přehozené," uvedl Beneš.
Bohatší ženy byly podle něj pochovávány například s dlouhými náhrdelníky nebo stříbrnými a pozlacenými sponami, přezkami a dalšími šperky. Kvůli zlodějům se ale v hrobech dochovaly většinou jen skleněné zbytky šperků.
Na stejném místě bylo podle archeologů také pravěké sídliště. "Kolínsko bylo v pravěku jednou z nejhustěji osídlených oblastí v Čechách, a to od příchodu prvních zemědělců v neolitu bez přerušení až po současnost," doplnil Beneš. V nedaleké Velimi se například našlo opevněné sídliště z doby bronzové s oběťmi válečného boje a v Dobřichově na Kolínsku bylo nalezeno významné pohřebiště z doby římské.
zdroj: ČTK